ACT96MD19AN-3025
Mfr.Part #
ACT96MD19AN-3025
Description
CONN PLUG HSNG MALE 19POS INLINE
Shell Size, MIL :
D
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Electroless Nickel
Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
Body Plating :
Number of Positions :
19
Body Material :
Plug Housing
Number of Contacts :
19
Composite
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Male Pins
Contacts Not Included
Datasheets
ACT96MD19AN-3025
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MD19AN-3025 Overview
ACT96MD19AN-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MD19AN-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MD19AN-3025 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT