ACT96MD15BA-3025
Mfr.Part #
ACT96MD15BA-3025
Description
CONN PLUG HSG FMALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
15
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ratings :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
D
Number of Contacts :
15
Contact Shape :
Circular
Mount :
Free Hanging
Published :
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Threaded
Body Material :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
ACT96MD15BA-3025
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT96MD15BA-3025 Overview
ACT96MD15BA-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT96MD15BA-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT96MD15BA-3025 Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT