ACT94WJ29BN-3025
Mfr.Part #
ACT94WJ29BN-3025
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Number of Positions :
29
Number of Contacts :
29
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Datasheets
ACT94WJ29BN-3025
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94WJ29BN-3025 Overview
ACT94WJ29BN-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94WJ29BN-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94WJ29BN-3025 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT