ACT94WJ24AA-3025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT94WJ24AA-3025
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
Type :
For Male Pins
Ratings :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
J
Number of Contacts :
24
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Composite
Number of Positions :
24
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Gender :
Receptacle
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Feature :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Olive Drab
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
ACT94WJ24AA-3025
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94WJ24AA-3025 Overview
ACT94WJ24AA-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94WJ24AA-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94WJ24AA-3025 Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT