ACT94WH55SA-3025-LC
Mfr.Part #
ACT94WH55SA-3025-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Environment Resistant
Shell Size, MIL :
H
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Contact Type :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Published :
Number of Contacts :
55
Orientation :
A
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
55
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94WH55SA-3025-LC Overview
ACT94WH55SA-3025-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94WH55SA-3025-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94WH55SA-3025-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT