ACT94WG16BN-3025
Mfr.Part #
ACT94WG16BN-3025
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
N (Normal)
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16
Shell Size, MIL :
G
Number of Contacts :
16
Number of Positions :
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Body Plating :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
Note :
Contacts Not Included
Non-RoHS Compliant
Datasheets
ACT94WG16BN-3025
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94WG16BN-3025 Overview
ACT94WG16BN-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94WG16BN-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94WG16BN-3025 Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT