ACT94WG11SB-3025
Mfr.Part #
ACT94WG11SB-3025
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Contacts :
11
Number of Positions :
11
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
No SVHC
Current Rating :
23A
Bulkhead - Front Side Nut
Max Operating Temperature :
175°C
Termination :
Orientation :
B
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Receptacle
Color :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Threaded
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Aerospace, Military
Datasheets
ACT94WG11SB-3025
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded