ACT94WG11PB-3025-LC
Mfr.Part #
ACT94WG11PB-3025-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
11
Receptacle
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Male Pins
Insert Material :
Plastic
Orientation :
B
Number of Contacts :
11
Housing Color :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Bulkhead - Front Side Nut
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
Published :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Shape :
Circular
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94WG11PB-3025-LC Overview
ACT94WG11PB-3025-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94WG11PB-3025-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94WG11PB-3025-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT