ACT94WG11PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT94WG11PA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Composite
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
23A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Jam Nut, Panel
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Termination :
Crimp
Orientation :
A
Number of Contacts :
11
Applications :
Aerospace, Military
Feature :
Shielded
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Insert Material :
Thermoplastic
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Gender :
Receptacle
Max Operating Temperature :
175°C
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
11
Ratings :
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Composite
Current Rating (Amps) :
23A
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Material :
COPPER ALLOY
Radiation Hardening :
No
Datasheets
ACT94WG11PA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded