ACT94WD19SA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT94WD19SA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
20
Ratings :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Orientation :
A
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Composite
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Number of Positions :
19
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
19
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Housing Color :
Olive Drab
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Composite
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
D
Published :
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Gender :
Receptacle
Shielding :
Shielded
Datasheets
ACT94WD19SA-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94WD19SA-LC Overview
ACT94WD19SA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94WD19SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94WD19SA-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT