ACT94WD19BA
Mfr.Part #
ACT94WD19BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Shell Size - Insert :
Body Plating :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
19
Number of Contacts :
19
Shell Size, MIL :
D
Contact Size :
20
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
ACT94WD19BA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94WD19BA Overview
ACT94WD19BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94WD19BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94WD19BA Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT