ACT94WD18SB-LC
Mfr.Part #
ACT94WD18SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Contact Size :
20
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Housing Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Published :
Number of Positions :
18
Type :
For Female Sockets
Orientation :
B
Shell Size, MIL :
D
Number of Contacts :
18
Datasheets
ACT94WD18SB-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94WD18SB-LC Overview
ACT94WD18SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94WD18SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94WD18SB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT