ACT94MJ61PB-3025-LC
Mfr.Part #
ACT94MJ61PB-3025-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Number of Positions :
61
Published :
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Number of Contacts :
61
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Plating :
Electroless Nickel
Plastic
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94MJ61PB-3025-LC Overview
ACT94MJ61PB-3025-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94MJ61PB-3025-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94MJ61PB-3025-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT