ACT94MJ43SN-3025
Mfr.Part #
ACT94MJ43SN-3025
Description
CONN RCPT FMALE 43POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
200°C
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Min Operating Temperature :
-65°C
ELV :
Compliant
Feature :
Shielded
Applications :
Aerospace, Military
Number of Contacts :
43
Number of Positions :
43
REACH SVHC :
No SVHC
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Color :
Silver
Current Rating :
13A
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
ACT94MJ43SN-3025
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded