ACT94MJ43PN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT94MJ43PN-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
43
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Insert Material :
Plastic
Number of Contacts :
43
Shell Size, MIL :
J
Feature :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Male Pins
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Datasheets
ACT94MJ43PN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94MJ43PN-LC Overview
ACT94MJ43PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94MJ43PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94MJ43PN-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT