ACT94MH55PA-LC
Mfr.Part #
ACT94MH55PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 55POS PNL MT
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
55
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Number of Contacts :
55
Datasheets
ACT94MH55PA-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94MH55PA-LC Overview
ACT94MH55PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94MH55PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94MH55PA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT