ACT94MH53SB-3025-LC
Mfr.Part #
ACT94MH53SB-3025-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Orientation :
B
Contact Size :
20
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Contacts :
53
Type :
For Female Sockets
Silver
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94MH53SB-3025-LC Overview
ACT94MH53SB-3025-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94MH53SB-3025-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94MH53SB-3025-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT