ACT94MH21AN
Mfr.Part #
ACT94MH21AN
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
21
Number of Contacts :
21
Type :
For Male Pins
Housing Color :
Silver
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
16
Environment Resistant
Contact Type :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
H
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
ACT94MH21AN
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94MH21AN Overview
ACT94MH21AN Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94MH21AN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94MH21AN Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT