ACT94MG39PN-3025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT94MG39PN-3025
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
Mounting Type :
Panel Mount
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Body Material :
Composite
Applications :
Aerospace, Military
Orientation :
N (Normal)
Gender :
Receptacle
Number of Contacts :
39
Shell Material :
Composite
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Plating :
Electroless Nickel
Color :
Silver
Max Operating Temperature :
200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
39
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Feature :
Shielded
ELV :
Compliant
Current Rating :
13A
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
ACT94MG39PN-3025
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded