ACT94MF11PN-LC
Mfr.Part #
ACT94MF11PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Size, MIL :
F
Body Plating :
Type :
For Male Pins
Number of Contacts :
11
Contact Size :
16
REACH SVHC :
Unknown
Number of Positions :
11
Datasheets
ACT94MF11PN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94MF11PN-LC Overview
ACT94MF11PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94MF11PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94MF11PN-LC Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT