ACT94MD18SA-3025
Mfr.Part #
ACT94MD18SA-3025
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
200°C
Environment Resistant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
18
ELV :
Compliant
Insert Material :
Thermoplastic
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Silver
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Shell Size - Insert :
Contact Finish - Mating :
Composite
Current Rating :
7.5A
Shell Finish :
Nickel
Number of Contacts :
18
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Applications :
Aerospace, Military
Datasheets
ACT94MD18SA-3025
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded