ACT94MD15SB-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT94MD15SB-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Orientation :
B
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Published :
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Bulkhead, Front Side Nut, Panel
Packaging :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Number of Contacts :
15
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
Datasheets
ACT94MD15SB-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT94MD15SB-LC Overview
ACT94MD15SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT94MD15SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT94MD15SB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT