ACT90WJ43AB
Mfr.Part #
ACT90WJ43AB
Description
CONN RCPT HSNG MALE 43POS PNL MT
Orientation :
B
Number of Positions :
43
Number of Contacts :
43
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Male Pins
Shell Size, MIL :
J
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
ACT90WJ43AB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90WJ43AB Overview
ACT90WJ43AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90WJ43AB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90WJ43AB Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT