ACT90WJ29SB-LC
Mfr.Part #
ACT90WJ29SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 29POS PNL MT
Shell Size, MIL :
J
Number of Positions :
29
Contact Size :
16
Orientation :
B
Type :
For Female Sockets
Number of Contacts :
29
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
ACT90WJ29SB-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90WJ29SB-LC Overview
ACT90WJ29SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90WJ29SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90WJ29SB-LC Circular Connectors applications.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT