ACT90WJ24BA
Mfr.Part #
ACT90WJ24BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Housing Color :
Olive Drab
Number of Positions :
24
Type :
For Female Sockets
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
J
Number of Contacts :
24
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
ACT90WJ24BA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90WJ24BA Overview
ACT90WJ24BA Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90WJ24BA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90WJ24BA Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT