ACT90WG41PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT90WG41PA-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
41
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle Housing
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
Packaging :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
41
Published :
Orientation :
A
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Male Pins
Feature :
Shielded
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Insert Material :
Plastic
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
ACT90WG41PA-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90WG41PA-LC Overview
ACT90WG41PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90WG41PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90WG41PA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT