ACT90WG39PA-LC
Mfr.Part #
ACT90WG39PA-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
39
Number of Positions :
39
Shell Size, MIL :
G
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
ACT90WG39PA-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90WG39PA-LC Overview
ACT90WG39PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90WG39PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90WG39PA-LC Circular Connectors applications.
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT