ACT90WG11PN-LC
Mfr.Part #
ACT90WG11PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Orientation :
N (Normal)
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Number of Positions :
11
Contact Size :
12
Number of Contacts :
11
Housing Color :
Olive Drab
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
G
Type :
For Male Pins
Datasheets
ACT90WG11PN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90WG11PN-LC Overview
ACT90WG11PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90WG11PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90WG11PN-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT