ACT90WF11SA-3025-LC
Mfr.Part #
ACT90WF11SA-3025-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 11POS PNL MT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Type :
For Female Sockets
Body Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
F
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
A
Flange
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
11
Contact Size :
16
Published :
Number of Contacts :
11
REACH SVHC :
Unknown
Receptacle Housing Composite Panel Mount Chromate over Cadmium 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90WF11SA-3025-LC Overview
ACT90WF11SA-3025-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90WF11SA-3025-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90WF11SA-3025-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT