ACT90MJ61BN-3025
Mfr.Part #
ACT90MJ61BN-3025
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Published :
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
REACH SVHC :
Unknown
Shell Size, MIL :
J
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
61
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Number of Contacts :
61
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Datasheets
ACT90MJ61BN-3025
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90MJ61BN-3025 Overview
ACT90MJ61BN-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90MJ61BN-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90MJ61BN-3025 Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT