ACT90MJ61AN-3025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT90MJ61AN-3025
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Body Plating :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Composite
Orientation :
N (Normal)
Body Material :
Composite
Shell Size, MIL :
J
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
61
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Number of Contacts :
61
Mount :
Flanges, Panel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Insert Material :
Plastic
Datasheets
ACT90MJ61AN-3025
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90MJ61AN-3025 Overview
ACT90MJ61AN-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90MJ61AN-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90MJ61AN-3025 Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT