ACT90MJ29PN-LC
Mfr.Part #
ACT90MJ29PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 29POS PNL MT
Number of Contacts :
29
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
29
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
J
Contact Size :
16
Datasheets
ACT90MJ29PN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90MJ29PN-LC Overview
ACT90MJ29PN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90MJ29PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90MJ29PN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT