ACT90MH21AE-3025
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT90MH21AE-3025
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Feature :
Flange
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Composite
Contact Size :
16
Gender :
Receptacle
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Contacts :
21
Orientation :
E
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
21
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Housing Color :
Silver
Fastening Type :
Threaded
Body Material :
Composite
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
ACT90MH21AE-3025
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90MH21AE-3025 Overview
ACT90MH21AE-3025 Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90MH21AE-3025 Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90MH21AE-3025 Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT