ACT90MG16SN-LC
Mfr.Part #
ACT90MG16SN-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Orientation :
N (Normal)
Ratings :
For Female Sockets
Body Plating :
Electroless Nickel
Feature :
Panel Mount
Number of Contacts :
16
REACH SVHC :
Unknown
Gender :
Receptacle
Shell Material :
Composite
Body Material :
Composite
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Feature :
Flange
Published :
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
G
Datasheets
ACT90MG16SN-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90MG16SN-LC Overview
ACT90MG16SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90MG16SN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90MG16SN-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT