ACT90MG16BN [V002]
Mfr.Part #
ACT90MG16BN [V002]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT HSG FMALE 16POS PNL MT
Flange
Voltage - Supply :
3.3V ~ 4.3V
Serial Interfaces :
ADC, PCM, UART, USB
Frequency :
900MHz, 1.8GHz, 2.1GHz
Ingress Protection :
Environment Resistant
RF Family/Standard :
Cellular
Shielding :
Shielded
Antenna Type :
Antenna Not Included
Utilized IC / Part :
Sensitivity :
-110dBm
Number of Positions :
16
Crimp
Product Status :
Obsolete
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
16
Includes :
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Features :
Material Flammability Rating :
Current - Transmitting :
Memory Size :
Package :
Tray
Current - Receiving :
1.7mA ~ 1.8mA
Protocol :
EDGE, GPRS, GSM, UMTS, WCDMA
Base Product Number :
ACT90
Modulation :
Shell Size, MIL :
G
Shell Size - Insert :
Series :
UC15
Package / Case :
Module
Data Rate :
3.6Mbps
Power - Output :
33dBm
Mounting Type :
Surface Mount
Receptacle Housing Composite Surface Mount Electroless Nickel 16 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included UC15
ACT90MG16BN [V002] Overview
ACT90MG16BN [V002] Features
UC15 series
ACT90MG16BN [V002] Applications
There are a lot of DEUTSCH
ACT90MG16BN [V002] Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT