ACT90ME26SB-LC
Mfr.Part #
ACT90ME26SB-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Circular Connector Housings
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
E
Ratings :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Composite
Gender :
Receptacle
Crimp
Body Plating :
Electroless Nickel
Body Material :
Composite
Contact Size :
20
Number of Positions :
26
Ingress Protection :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Feature :
Shielded
Number of Contacts :
26
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Female Sockets
Published :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Datasheets
ACT90ME26SB-LC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90ME26SB-LC Overview
ACT90ME26SB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90ME26SB-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90ME26SB-LC Circular Connectors applications.
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT