ACT90ME26SA-3025-LC
Mfr.Part #
ACT90ME26SA-3025-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 26POS PNL MT
Circular Connector Housings
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Circular
Body Material :
Composite
Body Plating :
Electroless Nickel
Number of Contacts :
26
Bulk
REACH SVHC :
No SVHC
Receptacle Housing
Feature :
Shielded
Shell Size, MIL :
E
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
A
Contact Size :
20
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Gender :
Receptacle
Number of Positions :
26
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90ME26SA-3025-LC Overview
ACT90ME26SA-3025-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90ME26SA-3025-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90ME26SA-3025-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT