ACT90ME26AA [V002]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT90ME26AA [V002]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG MALE 26POS PNL MNT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
Orientation :
A
Includes :
Shielding :
Shielded
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
E
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Base Product Number :
ACT90
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Features :
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Threaded
Package :
Bulk
Product Status :
Active
Note :
Contacts Not Included
Material Flammability Rating :
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
26
Mounting Feature :
Flange
Contact Size :
20
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 26 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90ME26AA [V002] Overview
ACT90ME26AA [V002] Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90ME26AA [V002] Applications
There are a lot of DEUTSCH
ACT90ME26AA [V002] Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT