ACT90MD18AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT90MD18AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ratings :
Environment Resistant
Contact Size :
20
Shell Size, MIL :
D
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
18
Orientation :
A
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Body Material :
Composite
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Feature :
Shielded
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Number of Contacts :
18
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Plastic
Mount :
Flanges, Panel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Datasheets
ACT90MD18AA
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT90MD18AA Overview
ACT90MD18AA Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT90MD18AA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT90MD18AA Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT