ACT26MJ43SD-6149 [V001]
Mfr.Part #
ACT26MJ43SD-6149 [V001]
Description
STRAIGHT PLUG
Circular Connector Housings
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
Circuit Application :
Power and Signal
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Shell Type :
Straight Plug
Number of Positions :
43
Shell Base Material :
Composite
Alignment Keyed :
Clocking
Mating Retention :
Without
Contact Layout Arrangement :
Circular
Number of Power Positions :
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Wire Size (AWG) :
Contacts Preloaded :
No
Polarization Code :
Normal
Circular Connector Type :
PLUG
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shielded :
yes
Sealable :
yes
Wire Size (mm²) :
Connector System :
Wire-to-Wire
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Number of Signal Positions :
43
Circular Connector Shell Size :
J 25
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Reverse Gender :
No
Hermetically Sealed :
43 Positions
ACT26MJ43SD-6149 [V001] Overview
ACT26MJ43SD-6149 [V001] Features
ACT26MJ43SD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT26MJ43SD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT