ACT26MJ43SB-6149 [V001]
Mfr.Part #
ACT26MJ43SB-6149 [V001]
Description
STRAIGHT PLUG
Circular Connector Housings
Shell Base Material :
Composite
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Number of Positions :
43
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Type :
PLUG
Polarization Code :
Normal
Contact Layout Arrangement :
Circular
Shielded :
yes
Wire Size (mm²) :
Contacts Preloaded :
No
Number of Signal Positions :
43
Connector System :
Wire-to-Wire
Alignment Keyed :
Clocking
Number of Power Positions :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Mating Retention :
Without
Sealable :
yes
Wire Size (AWG) :
Reverse Gender :
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Type :
Straight Plug
Circuit Application :
Power and Signal
Circular Connector Shell Size :
J 25
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
43 Positions
ACT26MJ43SB-6149 [V001] Overview
ACT26MJ43SB-6149 [V001] Features
ACT26MJ43SB-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT26MJ43SB-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT