ACT26MJ29AD [V001]
Mfr.Part #
ACT26MJ29AD [V001]
Description
CONN PLUG HSNG MALE 29POS INLINE
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Number of Positions :
29
Contact Size :
16
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Connector Type :
Plug Housing
Housing Color :
Silver
Orientation :
D
Insert Material :
Plastic
Shell Size, MIL :
J
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Finish :
Electroless Nickel
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT26MJ29AD [V001] Overview
ACT26MJ29AD [V001] Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT26MJ29AD [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT26MJ29AD [V001] Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT