ACT26MH21BC [V001]
Mfr.Part #
ACT26MH21BC [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
CONN PLUG HSG FMALE 21POS INLINE
Circular Connector Housings
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Features :
Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Packaging :
Bulk
Series :
Military, MIL-R-10509/1, RN60
Resistance :
178 Ohms
Package / Case :
Axial
Composition :
Metal Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.145 Dia x 0.344 L (3.68mm x 8.74mm)
Bulk
ACT26MH21BC V001 Overview
ACT26MH21BC V001 Features
2 basic kinds of terminations
Military, MIL-R-10509/1, RN60 series
ACT26MH21BC V001 Applications
There are a lot of TE Connectivity
ACT26MH21BC V001 Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT