ACT26MG41SD-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT26MG41SD-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
STRAIGHT PLUG
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Signal Positions :
41
Sealable :
yes
Contacts Preloaded :
No
Hermetically Sealed :
No
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Shell Plating Material :
Electroless Nickel
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Circular Connector Type :
PLUG
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Number of Power Positions :
Wire Size (mm²) :
Shell Type :
Straight Plug
Connector System :
Wire-to-Wire
Mating Retention :
Without
Shell Base Material :
Composite
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Number of Positions :
41
Wire Size (AWG) :
Contact Layout Arrangement :
Circular
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarization Code :
Normal
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circuit Application :
Power and Signal
Shielded :
yes
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Reverse Gender :
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Shell Size :
G 21
41 Positions
ACT26MG41SD-6149 [V001] Overview
ACT26MG41SD-6149 [V001] Features
ACT26MG41SD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT26MG41SD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT