ACT26MF11BN [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT26MF11BN [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN PLUG HSG FMALE 11POS INLINE
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
F
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Plug Housing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
11
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Contact Size :
16
Feature :
Coupling Nut, Self Locking
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Plug Housing Composite Free Hanging (In-Line) Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, ACT
ACT26MF11BN [V001] Overview
ACT26MF11BN [V001] Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT26MF11BN [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT26MF11BN [V001] Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT