ACT26ME26JN [V001]
Mfr.Part #
ACT26ME26JN [V001]
Description
PLUG SHELL
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C ~ 200°C
Current Rating (Amps) :
Termination :
Crimp
Backshell Material, Plating :
Features :
Coupling Nut
Primary Material :
Composite
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Cable Opening :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Voltage Rating :
600VAC, 850VDC
Applications :
Aerospace, Military
Number of Positions :
26
Product Status :
Active
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0µin (1.27µm)
Color :
Silver
Contact Material :
COPPER ALLOY
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Composite
Base Product Number :
ACT26ME
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, ACT
Shell Size, MIL :
E
Material Flammability Rating :
Orientation :
N (Normal)
RoHS :
Non-Compliant
Package :
Bulk
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Plug, Female Sockets Composite Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Threaded
ACT26ME26JN [V001] Overview
ACT26ME26JN [V001] Features
MIL-DTL-38999 Series III, ACT series
ACT26ME26JN [V001] Applications
There are a lot of DEUTSCH
ACT26ME26JN [V001] Circular Connectors applications.
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER