ACT26JJ24PB-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT26JJ24PB-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
STRAIGHT PLUG
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Circuit Application :
Power and Signal
Shell Base Material :
Composite
Number of Power Positions :
12
Circular Connector Type :
PLUG
Number of Signal Positions :
12
Wire Size (AWG) :
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shielded :
yes
Contact Current Rating (Max) (A) :
23
Mating Retention :
Without
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Connector System :
Wire-to-Wire
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
Reverse Gender :
No
Circular Connector Shell Size :
J 25
Polarization Code :
Normal
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Wire Size (mm²) :
2 – 3
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Contacts Preloaded :
No
Shell Type :
Straight Plug
Sealable :
yes
Number of Positions :
24
Alignment Keyed :
Clocking
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Layout Arrangement :
Circular
Hermetically Sealed :
24 Positions
ACT26JJ24PB-6149 [V001] Overview
ACT26JJ24PB-6149 [V001] Features
ACT26JJ24PB-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT26JJ24PB-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT