ACT26JJ19AD [V001]
Mfr.Part #
ACT26JJ19AD [V001]
Circular Connector Housings
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Durability Rating :
500 Cycles
Operating Supply Voltage :
600 V
Insulation Material :
Silicone
Connector Type :
Pin, Plug
Preloaded :
No
RoHS :
Details
Number of Contacts :
19
Subcategory :
Circular Connectors
Number of Power Positions :
19
Insulation Diameter :
3.6068 mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Feedthrough Type :
No
Min Operating Temperature :
-65 °C
Assembly Length :
31.496 mm
Number of Positions :
Shell Material :
Composite
Max Operating Temperature :
175 °C
Weight :
35.7 g
Plating :
Cadmium
ITT Cannon
Brand :
ITT Cannon
Pin, Plug Composite 19 Positions
ACT26JJ19AD[V001] Overview
ACT26JJ19AD[V001] Features
ACT26JJ19AD[V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity
ACT26JJ19AD[V001] Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT