ACT26JH21SD-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT26JH21SD-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
STRAIGHT PLUG
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Polarization Code :
Normal
Number of Signal Positions :
21
Hermetically Sealed :
No
Contacts Preloaded :
No
Number of Power Positions :
Contact Current Rating (Max) (A) :
13
Shell Type :
Straight Plug
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Shell Base Material :
Composite
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Connector System :
Wire-to-Wire
Mating Retention :
Without
Shielded :
yes
Number of Positions :
21
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Sealable :
yes
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Circular Connector Type :
PLUG
Circuit Application :
Power and Signal
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire Size (AWG) :
Wire Size (mm²) :
Reverse Gender :
Circular Connector Shell Size :
H 23
Alignment Keyed :
Clocking
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
21 Positions
ACT26JH21SD-6149 [V001] Overview
ACT26JH21SD-6149 [V001] Features
ACT26JH21SD-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT26JH21SD-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT