ACT26JF32HE-6149 [V001]
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
ACT26JF32HE-6149 [V001]
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
STRAIGHT PLUG
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Circuit Application :
Power and Signal
Sealable :
yes
Centerline (Pitch) :
.064?mm?[?.1?in?]
Contact Layout Arrangement :
Circular
Connector Mounting Type :
Cable Mount (Free-Hanging)
Wire Size (mm²) :
Circular Connector Insulation Material Type :
Hard Dielectric/Silicone
Shell Base Material :
Composite
Circular Connector Type :
PLUG
Shielded :
yes
Polarization Code :
Normal
Hermetically Sealed :
No
Operating Temperature Range :
-65 – 200?°C?[?-85 – 392?°F?]
Connector & Contact Terminates To :
Wire and Cable
Shell Plating Material :
Cadmium O.D.
Number of Signal Positions :
32
Contact Current Rating (Max) (A) :
7.5
Circular Connector Contact Type :
Pin/Socket
Reverse Gender :
No
Shell Type :
Straight Plug
Mating Alignment Type :
POLARIZATION
Number of Power Positions :
Wire Size (AWG) :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mating Retention :
Without
Number of Positions :
32
Contacts Preloaded :
Circular Connector Shell Size :
F 19
Alignment Keyed :
Clocking
Connector System :
Wire-to-Wire
32 Positions
ACT26JF32HE-6149 [V001] Overview
ACT26JF32HE-6149 [V001] Features
ACT26JF32HE-6149 [V001] Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
ACT26JF32HE-6149 [V001] Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT